Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 9-19 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 49 € a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zaujímavosti a informácie
  4. Čo o pokožke možno neviete?

Čo o pokožke možno neviete?

Ľudské telo sa v priebehu života vyvíja. Najväčšie zmeny sú viditeľné u detí, ktoré sa menia doslova každým dňom. Ale aj na dospelej koži zaznamenávame zmeny dané nielen vekom. Pripravili sme pre vás zaujímavý článok, v ktorom sa dozviete viac o pokožke tela.

VAŠA KOŽA MÁ 3 ZÁKLADNÉ VRSTVY

Koža sa považuje za orgán sám osebe. Skladá sa z troch vrstiev: vrchná vrstva – epiderma sa skladá z piatich vrstiev; stredná vrstva ktorú tvorí kolagén (pevnosť) a elastín (pružnosť) sa nazýva dermis resp. zamša; a hypodermis, ktorá je tvorená tukovými bunkami adipocitmi (pomáhajú izolovať telo a jeho teplo) a spojivovým tkanivom, ktoré podporuje štruktúru pokožky a pripája ju k svalom.

2. FARBA KOŽE JE URČENÁ BUNKAMI V EPIDERME

Tieto bunky sú známe ako melanocyty, ktoré vylučujú pigmentovú látku nazývanú melanín. Čím viac melanínu v bunkách, tým tmavšia je pokožka. Príliš málo alebo príliš veľa melanínu môže viesť k niektorým poruchám farby pleti. Na jednom konci spektra sú stavy ako vitiligo, ktoré sa vyskytujú, keď niektoré melanocyty stratia schopnosť produkovať melanín, čo má za následok belavé škvrny na koži a albinizmus - stav, v ktorom melanocyty neprodukujú žiadny melanín. Na druhej strane je hyperpigmentácia - prítomnosť prebytku melanínu, ktorý môže spôsobiť tmavšie škvrny na koži.

3. VAŠA KOŽA SA OBNOVUJE KAŽDÝCH 28 až 30 DNÍ

V najhlbšej vrstve kože sa vytvárajú nové bunky a trvá asi štyri týždne, kým vystúpia na povrch. Tento proces, pri ktorom sa stará pokožka nahrádza novšou, sa môže uskutočniť viac ako 1000-krát počas priemernej životnosti človeka. Celá pokožka však nie je vytvorená rovnako: jej hrúbka sa prirodzene líši vo všetkých oblastiach tela. Hrúbka môže byť ovplyvnená aj vekom, pohlavím a zvyklosťami (ako je fajčenie), ktoré môžu zmeniť elasticitu buniek a ďalšie vlastnosti. Pokožka na chodidlách môže byť až sedemkrát hrubšia ako pokožka vašich očných viečok.

4. VĎAKA BUNKÁM NAZÝVANÝM MAKROFÁGY NÁM TETOVANIA OSTÁVAJÚ

Ak sa vaše kožné bunky obnovujú každý mesiac, ako to že tetovanie vydrží? Ukázalo sa, že je to funkcia vášho imunitného systému. Punkcia tetovacej ihly spôsobuje zápal v derme, strednej vrstve kože. V reakcii na to sa odosielajú biele krvinky známe ako makrofágy, aby pomohli vyliečiť poškodenie. Tieto makrofágy „zjedia“ farbivo a po odumieraní ho môžu preniesť na novšie makrofágy, takže sa pigment v podstate prenáša z jednej bunky do druhej. Akýkoľvek zvyšný pigment je nasiaknutý fibroblastami, ktoré sú dlhotrvajúcimi kožnými bunkami, ktoré sa neregenerujú tak často. Iba lasery určené na odstránenie tetovania sú dostatočne silné na to, aby zničili makrofágy a fibroblasty, ktoré obsahujú farbivo.

5. NA KOŽI CHOVÁME MILIARDY POTVORIEK

Vaša pokožka je hostiteľom mikrobiómu, ktorý môže obsahovať viac ako 1 000 druhov baktérií (spolu s inými mikróbmi, vírusmi a patogénmi). Tieto „drobné ekosystémy“, sú väčšinou priateľské baktérie, ktoré spolupracujú s naším telom na mnohé užitočné účely, vrátane hojenia rán, znižovania zápalu kože a pomáhania imunitnému systému v boji proti infekciám. Pomer vlastných buniek k týmto baktériám bol kedysi odhadnutý na 10: 1, ale podľa najnovších výskumov je pomer bližší k 1: 1.

6. STAROVEKÝ EGYPŤANIA SI DO RÁN DÁVALI SOĽ (A OSTATNÉ POTRAVINY)

Zranenie alebo poškodenie vrstvy kože pod epidermou, môže vystaviť vnútorné tkanivá patogénom. Starí Egypťania sa starali o lokálne rany soľou (áno, naozaj!), Čerstvým mäsom, plesnivým chlebom a cibuľou, aby zabránili ďalšiemu prenikaniu infekcií do pokožky, telesného tuku alebo svalov.
Aj keď sa to môže zdať ako nehygienické veci, moderný výskum zistil, že ich metódy dosahujú pozitívne výsledky. Podľa dokumentu z roku 2016 v časopise Nemeckej spoločnosti dermatológie bolo mäso dobrým koagulantom krvi a vzhľadom na vysoký obsah železa bolo odporúčané na prvý deň rany. Soľ a cibuľa sú sťahujúce, čo môže zastaviť prietok krvi. Plesnivý chlieb mal pravdepodobne antibakteriálne vlastnosti - možno povedať, že ide o veľmi skorú formu penicilínu. Rany na koži by sa potom uzavreli kombináciou olejov, tukov, medu a rastlinných vlákien.

7. ÚROVEŇ VODY V TELE JE ZÁVISLÉ NA POKOŽKE

Vaša pokožka je významným štítom proti miliardám malých mikroorganizmov a patogénov. Ale rovnako dôležité je, že pokožka zadržiava tekutiny. Prirovnať si môžeme vašu pokožku napríklad k tehlám a malte. Tehly sú bunky. Malta je tvorená lipidmi, mastnými kyselinami a inými lepivými proteínmi, ktoré tvoria vodotesnú vrstvu. „Ak máte na pokožke nejaké “diery“, z ktorých môže unikať vlhkosť, ktorá je náchylnejšia na poškodenie, vedie to k suchu, praskaniu a zápalu.
Ľudia, ktorí utrpeli popáleniny, často majú problémy s rovnováhou tekutín. To môže byť neuveriteľne nebezpečné, pretože strata tekutín môže spôsobiť, že srdce prestane pumpovať krv do zvyšku tela. Dehydratácia, hypertenzia a ďalšie problémy sa môžu vyskytnúť aj pri poranení kože.

8. OCHORENIE POKOŽKY MÔŽE VIESŤ K ZVÝŠENIU RIZIKA INÝCH CHOROB

Psoriáza je autoimunitné ochorenie, pri ktorom kožné bunky v postihnutej oblasti rýchlo rastú, čo vedie k nadmernému nahromadeniu kože, zápalu a červenej a šupinatej vyrážke. Štúdie preukázali, že zápal kože môže viesť k zápalu iných tkanív a vnútorných orgánov a prípadne k určitým chorobám. Napríklad psoriáza je spojená s vyšším rizikom srdcových chorôb, ako aj cukrovky, Crohnovej choroby, metabolického syndrómu a ďalších stavov, o ktorých sa predpokladá, že korelujú so zápalom. Ak je zapálený jeden orgán, musíte sa uistiť, že iný nie je.

9. VAŠE NOHY MÔŽU BYŤ NAJSUCHŠOU ČASŤOU VÁŠHO TELA

Pokiaľ nežijete v trópoch, pravdepodobne ste si všimli, že pokožka vašich dolných končatín je v zime suchšia - a je na to biologický dôvod. Máte na nohách menej olejových žliaz ako v ktorejkoľvek inej časti tela. Olejové (alebo mazové) žľazy, nachádzajúce sa blízko hranice dermy s epidermou, vylučujú mastnú látku nazývanú kožný maz, ktorá maže pokožku a vlasy. Ako ľudia starnú, vylučujú žľazy menej oleja, čo znamená suchšiu pokožku. Nízka vlhkosť v zime a naša tendencia tráviť viac času okolo zdrojov tepla vysušuje pokožku ešte viac.

Riešením je nainštalovať zvlhčovač alebo použiť nejaký zvlhčovač. Niektoré výrobky pre starostlivosť o pleť, ako napríklad výrobky s emulgátormi, ako je napríklad lauretát sodný, môžu tiež vysúšať alebo dráždiť pokožku, preto si pozorne prečítajte štítky.

10. POKIAĽ POTNÉ ŽĽAZY NEFUNGUJÚ SPRÁVNE HROZÍ RIZIKO PREHRIATIA

V derme sa nachádzajú aj oba typy potných žliaz. Ekrinné žľazy, nachádzajúce sa po celom tele, vylučujú pot priamo cez póry v epiderme. Apokrinné žľazy uvoľňujú pot pozdĺž vlasových folikulov, takže nie je prekvapením, že tieto žľazy sú sústredené v najsuchších častiach tela - hlave, podpazuší a slabine. Oba typy pomáhajú regulovať telesnú teplotu: V horúcich podmienkach uvoľňujú žľazy vodu a mastné tekutiny, ktoré ochladzujú pokožku.

Nedostatok potných žliaz vystavuje ľudí nebezpečenstvu prehriatia. Tí so stavom známym ako anhidrotická ektodermálna dysplázia majú málo alebo žiadne potné žľazy, takže sa nemôžu ochladzovať, keď sa telo prehrieva. Ľahko dostanú úpal. Podskupina ľudí s touto poruchou trpí imunodeficienciou. Produkujú nízke hladiny protilátok a imunitných T- a B-buniek bojujúcich proti infekciám, takže sú náchylnejšie na infekcie kože a pľúc.

11. VAŠE ČREVO A VAŠA KOŽA SÚ SYMBIOTICKÉ

Črevo a pokožka nikdy neprichádzajú do priameho kontaktu medzi sebou, výskum však ukazuje, že črevo má hlboký vplyv na pokožku.
Koža sa stáva veľmi nezdravou, keď mikrobiómy čreva prechádzajú do stavu dysbiózy, čo znamená, keď niečo napadne dobré baktérie čriev.
Dysbióza môže viesť k zápalom, podráždeniu, vyrážkam a bolesti. Existujú dobré dôkazy o tom, že ekzém alebo atopická dermatitída je čiastočne spôsobená dysbiózou čreva a kože.
Normálne črevné baktérie môžu skutočne upokojiť reakciu tela na stres. Zníženie uvoľňovania kortizolu stresového hormónu, tiež znižuje riziko podráždenia pokožky - to všetko vďaka mikróbom v čreve.

12. VEDCI VYUŽÍVAJÚ „DOBRÉ“ BAKTÉRIE NA LIEČBU AKNÉ

Keď sa póry pokožky upchajú mazu z mazových žliaz a odumretých buniek, čo je stav zvyčajne spojený s hormonálnymi zmenami, máte akné. Zanesené póry, ktoré zostávajú zavreté, sú známe ako hnisavé biele akné - pustuly; ak sa póry otvoria a odhalia vzniknú tzv. čierne uhry. (Lekársky termín pre čierne uhry je „otvorené komedóny“)

Zatiaľ čo akné sa môže javiť ako znak spojený s pubertou, vedci experimentujú s bojom proti „zlým“ baktériám (v tomto prípade Propinobacterium acnes, ktoré sú spojené s tvorbou akné) za pomoci „dobrých“ baktérií, známymi tiež ako probiotiká. Jednou z vecí [probiotík] je fermentácia zložiek na pokožke, ako je amoniak a dusitany, a ich metabolizácia a premena na ďalšie chemikálie, ktoré sú prospešné pre kmeňové bunky v pokožke. Použitie lokálnych probiotík ako Streptococcus salivarius a Streptococcus thermophilus inhibuje P. acnes a môže z dlhodobého hľadiska pomôcť pokožke.

Zdroj:
http://mentalfloss.com/article/533889/facts-about-skin

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nahliadnite s nami do sveta japonskej starostlivosti o pleť a nechajte sa inšpirovať.

 

Naše značky

sme výhradným zástupcom renomovaných japonských kozmetických značiek na Slovensku

japonská kozmetika

 

Kontaktujte nás

Sakura cosmetics, s. r. o.
Kremnická 4
960 01 Zvolen
Banskobystrický kraj
Slovensko

tel.: + 421 915 814 068
e-mail: info@sakuracosmetics.sk

Platobné podmienky

Odborné poradenstvo
Anka
Anka
(Po-Pia, 9-19 hod.)
Copyright 2018 - 2020 © sakuracosmetics.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk